Krátce o obci


 Obec Polom leží v jihovýchodní části okresu Rychnov nad Kněžnou na hranici s okresem Ústí nad Orlicí na rozhraní kraje Hradeckého a Pardubického. 

    Správně patří do spádové oblasti města s pověřeným úřadem III.stupně Rychnov nad Kněžnou. V blízké vzdálenosti se nacházejí i další významné sídelní jednotky - Potštejn, Doudleby a Kostelec nad Orlicí. V Pardubickém kraji pak města Brandýs nad Orlicí a Choceň. Tato sídla plní spolu se sousední obcí Lhoty u Potštejna hlavní roli pří zajištění základního i vyššího občanského vybavení pro obyvatele Polomi a rozšiřují pro ně nabídku pracovních příležitostí. 

    Obec si z hospodářského hlediska dosud zachovala zemědělský charakter. Dopravní obsluhu obce Polom zajišťuje pouze silniční doprava, leží jihozápadně od trasy silnice 1/14 Rychnov n. Kn. - Potštejn - Ústí nad Orlicí , východně od silnice 11/316 Kostelec n. O. - Svídnice - Běstovice a severně od silnice II / 312 Žamberk - České Libchavy - Choceň. Na tyto komunikace je obec napojena silnicí Chleny - Lhoty u Potštejna - Velká Skrovnice a Nové Litice - Proruby - Polom. Nejbližší železniční stanice je na trati 021 Týniště n.O. - Hanušovice v Potštejně nebo Sopotnici.

    Územím probíhají dvě značené turistické trasy:

    • žlutá vede ze Sopotnice přes Černý les, Polom, Proruby do Potštejna

    • zelená vychází z Potštejna přes Homolku, Modlivý důl, Polom, Hájek dále jižním směrem Jiskrovým údolím až do Brandýsa nad Orlicí.

     V okolí obce je zachováno kvalitní přírodní prostředí, severně od Polomi podél toku Divoké Orlice probíhá Přírodní park Orlice a území obce sousedí s přírodní rezervací Modlivý důl.

Informace o obci

Základní informace o obci Polom
status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0524 548723
kraj (NUTS 3): Královéhradecký (CZ052)
NUTS 4): Rychnov nad Kněžnou (CZ0524)
obec s rozšířenou působností: Rychnov nad Kněžnou
pověřená obec: Vamberk
historická zemí: Čechy
katastrální výměra: 4,68 km²
počet domůtrvale obydlených: 30
počet bytů trvale obydlených: 44
počet domů celkem: 67
počet obyvatel: 113 (28. 8. 2006)
zeměpisná šířka: 50° 3’ 9’’
zeměpisná délka: 16° 18’ 35’’
nadmořská výška: 490 m
nejvyšší bod: 536 m
PSČ: 517 41
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Polom 34
517 41 Kostelec nad Orlicí
starosta: ing. Josef Šalda
Oficiální web: http://www.polom.cz
E-mail: starosta(at)polom.cz
Joomla templates by a4joomla